Przedmioty punktowane do poszczególnych klas podczas rekrutacji:
Klasa A
- język polski
- matematyka
- język angielski
- historia lub WOS
Klasa B
- język polski
- matematyka
- język angielski
- geografia lub biologia
Klasa C
- język polski
- matematyka
- język angielski
- informatyka lub fizyka
Klasa D
- język polski
- matematyka
- język angielski
- biologia lub chemia
Klasa E
- język polski
- matematyka
- język angielski
- biologia lub chemia
Klasa F
- język polski
- matematyka
- język angielski
- geografia lub biologia
Ramowe plany nauczania:
Charakterystyka klas:
Klasa A (humanistyczno-medialna)
Program nauczania tej klasy to dobra oferta dla kandydatów na studia humanistyczne takie jak prawo, dziennikarstwo, politologia, socjologia, filologia angielska, filologia polska, historia, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. Obok kształcenia humanistycznego młodzież w tym oddziale zdobywa wiedzę dotyczącą prasy, radia, telewizji oraz kina. Jest to klasa dla osób kreatywnych, otwartych na świat i ludzi, które chcą spróbować swoich sił m.in. w świecie mediów. W tym oddziale proponujemy warsztaty dziennikarsko-fotograficzne, wizyty studyjne w Radio Kraków oraz udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, którego realizacja połączona jest z cyklicznymi sesjami filmoznawczymi w Kinie Pod Baranami. Przedmiotem uzupełniającym z autorskim programem nauczania w tej klasie jest edukacja filmowa i medialna.
Klasa B (geograficzno-turystyczna)
To klasa z autorskimi programami nauczania geografii turystycznej oraz ekologii i ochrony środowiska. Nauka w tym oddziale to dobra oferta dla kandydatów na studia geograficzne, turystyczne, biologiczne i ochrony środowiska. W ramach programu nauczania biologii oraz geografii proponujemy wycieczki dydaktyczno-naukowe do instytucji dbających o stan środowiska przyrodniczego oraz udział w programie Krakowska Akademia Klimatu. Uczniowie tej klasy poprzez współpracę z Wydziałem Geografii i Geologii UJ oraz krakowskim AWF-em realizują dodatkowe zajęcia edukacyjne, a także wyjazdy tematyczne, dzięki którym poznają mechanizmy funkcjonowania i sposoby ochrony przyrody oraz stają się świadomymi odkrywcami i podróżnikami.
Klasa C (matematyczno-informatyczna)
Klasa matematyczno-informatyczna przygotowana została z myślą o uczniach chcących czynnie uczestniczyć w rewolucji cyfrowej oraz doskonalić umiejętność logicznego myślenia. Dużym atutem tej klasy są autorskie programy nauczania grafiki komputerowej i matematyki stosowanej, dzięki którym cyfrowy świat obrazów, algorytmów i problemów matematycznych nie będzie uczniom obcy. Absolwenci tej klasy mogą podjąć studia techniczno-inżynierskie, które dają perspektywę wykonywania ciekawej i dobrze płatnej pracy w kraju i za granicą, z którą uczniowie mogą się zapoznawać podczas wizyt studyjnych i warsztatowych w Motorola Solutions System.
Klasa D (biologiczno-chemiczna)
W klasie biologiczno-chemicznej realizowane są w zakresie rozszerzonym przedmioty, z których matura jest przepustką na wiele ciekawych i pożądanych obecnie kierunków studiów (m. in. medycynę, analitykę medyczną, biotechnologię, dietetykę, kosmetologię, psychologię, farmację, fizjoterapię, weterynarię). W tej klasie szczególny nacisk kładzie się na kształtowanie analitycznego myślenia, rozwijanie pasji badacza, wyciągania wniosków oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych. Rozwojowi wymienionych kompetencji sprzyjają również autorskie programy nauczania biologii doświadczalnej oraz podstaw biochemii. Praktyczną wiedzę i umiejętności uczniowie tej klasy zdobywają w ramach współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Wydziałem Farmaceutycznym Collegium Medicum UJ oraz Wydziałem Biologii UJ.
Klasa E (biologiczno-matematyczna)
Klasę biologiczno-matematyczną polecamy wszystkim uczniom, którzy myślą o kierunkach studiów uniwersyteckich, ścisłych i politechnicznych (m. in. biotechnologii, inżynierii medycznej, ratownictwie medycznym, analityce medycznej, kognitywistyce, biomatematyce, inżynierii produkcji, leśnictwie, kryminologii). To klasa dla osób interesujących się przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi. Dzięki realizacji matematyki i biologii na poziomie rozszerzonym absolwent tej klasy myśli twórczo, działa nieschematycznie, rozumie zjawiska i procesy biologiczne. Uczniowie w tym oddziale objęci są autorskimi programami nauczania biologii doświadczalnej oraz matematyki stosowanej, co daje im bardzo dobre przygotowanie do prowadzenia badań i analiz w laboratoriach Collegium Medicum UJ oraz na Wydziale Biologii UJ.
Klasa F (geograficzno-matematyczna)
Do wyboru oddziału matematyczno-geograficznego zachęcamy młodzież, która w dalszej perspektywie edukacyjnej myśli o studiach uniwersyteckich, ścisłych, politechnicznych, ekonomicznych (matematyka, geografia, geodezja, kartografia, turystyka i rekreacja, ekonomia, logistyka, energetyka, odnawialne źródła energii). Dbanie o środowisko naturalne, ograniczanie smogu w atmosferze, projektowanie miast przyszłości, planowanie transportu produktów bez granic, inwestowanie na giełdzie czy zwiedzanie świata i poznawanie nowych ludzi to realna perspektywa zawodowa dla uczniów klasy matematyczno-geograficznej. W osiągnięciu kompetencji przyszłości pomagają autorskie przedmioty uzupełniające: matematyka stosowana i geografia turystyczna, a także dodatkowe wykłady i ćwiczenia na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz na Wydziale Turystki i Rekreacji AWF.