
Ponad połowa nastolatków doświadczyła hejtu w Internecie. Zaledwie co trzeci z nich komuś go zgłasza. Reszta… milczy. Problem wszechobecnego w sieci języka nienawiści, prześladowania i wykluczenia stał się największą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Czas zareagować. Czas dać młodzieży narzędzia do obrony siebie i innych.
We wtorek (15.04.2025) w Tauron Arenie Kraków odbyła się wyjątkowa lekcja, w której wzięły udział wszystkie klasy naszego LO oraz tysiące młodych ludzi z Krakowa i okolic. Jej celem było wsparcie nastolatków w przeciwstawianiu się zjawisku hejtu. Akcja #DobryHasztag dociera do nich poprzez innowacyjny program stworzony we współpracy z psychologami. Całość wykorzystuje formułę show – właśnie po to, by zwrócić uwagę młodego pokolenia i utrzymać ich uwagę podczas części merytorycznej. Jednym z ważniejszych elementów, pozwalających zbudować nić porozumienia i zaangażowania, jest aktywny udział w wydarzeniu popularnych i znanych w całej Polsce influencerów. W trakcie lekcji odbiorcy stają w różnych rolach – ofiar, jak i napastników. Padają prawdziwe i nieprzyjemne słowa, które dziś w przestrzeni internetu stały się smutną codziennością. Mocny i dobitny przekaz skłania do refleksji, ale także daje wskazówki i techniki obrony przed słowami i sytuacjami, które ranią, a czasem kończą się tragicznie.
Od tego dnia wszyscy chcemy głośno wykrzyczeć „Hej, Ty, REAGUJ!” i zaznaczyć, że nikt z nas nie może pozostawać na hejt obojętny i że tylko od naszej reakcji zależy zdrowie i życie nas samych oraz osób w naszym otoczeniu.