Publiczna szkoła w Krakowie otwarta na obcokrajowców
Kraków jest miastem często wybieranym przez obcokrajowców jako miejsce do życia. Powracają tu również rodziny polskie, które mieszkały przez jakiś czas poza granicami naszego kraju. Przyjeżdżające z rodzicami dzieci i młodzież w wieku szkolnym podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 18, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 19 oraz XXVII Liceum Ogólnokształcące, rokrocznie prowadzi rekrutację dla dzieci i młodzieży zarówno niebędących obywatelami polskimi, jak i polskich obywateli powracających do kraju po pobycie za granicą, którzy pobierali naukę w innych systemach edukacji.
Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, kulturze, w nowym systemie edukacji, jest dla młodych ludzi niejednokrotnie bardzo trudne, między innymi ze względu na barierę językową i kulturową. Widząc to nasza szkoła przygotowała ofertę edukacyjną dla uczniów z doświadczeniem migracji. Prowadzimy między innymi zajęcia z języka polskiego jako obcego, które prowadzone są indywidualne lub w małych grupach do 5 osób, a realizowany na nich program przybliża kulturę polską i wspiera proces adaptacji do nowego otoczenia.
Uczniowie znający język polski w stopniu niewystarczającym do pełnego uczestnictwa w procesie dydaktycznym są dużym wyzwaniem dla kadry pedagogicznej, dlatego też nauczyciele naszej szkoły ciągle podnoszą kwalifikacje w zakresie kompetencji międzykulturowych i metodycznych. Doskonalą swój warsztat pracy biorąc udział w konferencjach, szkoleniach i warsztatach. W szkole zatrudnieni są nauczyciele przygotowani do nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego, a biblioteka dysponuje materiałami dydaktycznymi dostosowanymi do tego typu zajęć. Dużym wsparciem dla uczniów oraz rodziców obcojęzycznych jest zatrudniony w naszej szkole asystent do spraw wielokulturowości, który pomaga we wszystkich sprawach formalnych oraz wspomaga uczniów w integracji oraz adaptacji w szkole i kraju.
Aby dzieci i młodzież mogły skorzystać z naszej oferty edukacyjnej i uzyskać skuteczną pomoc w zakresie edukacji, wychowania i opieki, rodzice lub prawni opiekunowie proszeni są o zgłoszenie się do sekretariatu szkoły (sekretariat@zso18.krakow.pl) lub do asystenta do spraw wielokulturowości (asystent@zso18.krakow.pl).
NIEZBĘDNE DOKUMENTY DO ZAPISU DZIECKA DO SZKOŁY
Dla obywateli polskich:
- karta zgłoszenia (dostępna w szkole),
- ksero dokumentu tożsamości (oryginał do wglądu),
- ksero aktu urodzenia (oryginał do wglądu),
- świadectwo szkolne lub inny dokument poświadczający ukończenie klasy/etapu.
Dla obcokrajowców:
- karta zgłoszenia (dostępna w szkole),
- ksero dokumentu tożsamości (paszport) z oryginałem do wglądu,
- akt urodzenia,
- świadectwo lub inny dokument poświadczający ukończenie klasy/etapu edukacji za granicą,
- potwierdzenie miejsca zamieszkania ucznia na terytorium Polski.
Wymagane jest tłumaczenie dla wszystkich dokumentów sporządzonych w języku innym niż polski za wyjątkiem dokumentu tożsamości (paszportu), wykonane przez polskiego tłumacza przysięgłego.
Decydując o przyjęciu ucznia do konkretnej klasy, bierzemy pod uwagę między innymi jego wiek, ukończony etap edukacji w kraju dotychczasowego pobytu oraz specjalne potrzeby edukacyjne wynikające z sytuacji migracji.
Uczniowie słabo znający język polski uczestniczą w dodatkowych lekcjach języka polskiego (2 godziny tygodniowo), a stwierdzone przez nauczycieli przedmiotu różnice programowe nadrabiane są podczas zajęć wyrównawczych. Wszystkie zajęcia wyrównawcze są bezpłatne.
Szkoła jest także przygotowana do utworzenia tzw. oddziałów przygotowawczych, w których w małych grupach uczniowie intensywnie uczą się języka polskiego komunikacyjnego i edukacyjnego, a po opanowaniu niezbędnego dla dalszej edukacji poziomu języka polskiego, włączani są do oddziałów ogólnodostępnych.